Mucas pirts

Visbeidzot esam nonākuši pie, iespējams, vispopulārākā mobilās pirts veida – pirts uz riteņiem. Pirtis uz riteņiem piedāvā praktiski visas iespējas un komfortu, ko tradicionālās stacionārās pirtis, taču tās padarītas par transportējamām un ērtāk pieejamām ikvienam pirtsdraugam.

Attapīgi un atjautīgi cilvēki, pirts entuziasti ir iemanījušies iebūvēt pirtis autobusos, traktora piekabēs, zirgu vilktos ratos, uz riteņiem novietotās telefona būdiņās, lauksaimniecības kombainos, vieglajās automašīnās vai uz plosta. Šādas pirtis ir interesantas un atjautīgas, taču šeit pār vajadzību pēc pirts drīzāk dominē cilvēku vēlme nodemonstrēt to, ka nekas nav neiespējams, kā arī personīgo izdomu un, iespējams, arī humora izjūtu.

Visizplatītākās pirtis uz riteņiem Latvijas teritorijā un kas ir arī visērtāk lietojamās ir mucveida pirtis, kas var tikt novietotas uz vieglās automašīnas piekabes un pārvietotas sev vai klientiem vēlamā virzienā. Dažos gadījos pirts tiek nocelta no tik ierastajiem riteņiem un novietota uz plosta, piedāvājot savdabīgu izklaidi uz ūdens.

Mucveida pirts (skat. attēlā) konstrukcija ir šāda: tā tiek izgatavota no īpaši atlasītiem zem leņķa frēzētiem ~23mm bieziem koka dēlīšiem, tādā veidā piedodot pirts konstrukcijai mucas formu. Koka konstrukcija tiek nospriegota ar metāla stīpām, kas ir aprīkotas ar atsperi, tādejādi konstrukcijai izplešoties vai saraujoties tā nedeformējas.

Pirts diametrs ir 2,5m, bet garums 4m, tajā vienlaicīgi var uzturēties līdz pat 6 personām, taču augstāks pēršanās komforts tiek nodrošināts, ja pirtī vienlaicīgi uzturas 4 personas. Pirts ir aprīkota arī ar priekšnamiņu, kur pārģērbties nelabvēlīgu laika apstākļu gadījumā.
Lāvas augstums atbilst gandrīz galda augstumam, t.i. 77 cm, kas ir uzskatāms par optimālu pirtnieka vajadzībām.  Lāvas platums ir 75cm un zem tās esošais kāju atbalsta soliņš novietots tā, lai netraucētu pirtniekam darboties. Pirtī atrodas arī sēžamlāva divām personām.

Pie gala sienas novietota nepārtrauktās kurināšanas pirts krāsns. Krāsns konstruēta, lai nodrošinātu optimālu karstā gaisa cirkulāciju, pie krāsns novietotie akmeņi tikai pilda pirts temperatūras stabilizējošo funkciju. Krāsns tiek kurināta no ārpuses.

Viena ventilācijas atvere ir izbūvēta grīdā, kas kalpo arī kā ūdens izteces vieta, otra novietota virs ieejas durvīm. Tā pat ir gādāts par to, lai pirts būtu viegli kopjama – tai ir izņemama grīda.

Kā jau iepriekš tika rakstīts, šāda mobilā pirts tiek ierasti pārvadāta uz auto piekabes, taču novietojot šādu pirti pie mājas, tā var kļūt par stacionāru pirti, jo tā ir aprīkota ar visu nepieciešamo, lai pilnvērtīgi pildītu „mājas pirts” funkciju. Papildu, tomēr, piedāvājot iespēju, pārvietot pirti uz citu sev vēlamu vietu, ja sākotnējais pirts novietojums izrādītos neveiksmīgs nelabvēlīga āderu novietojuma vai citu iemeslu dēļ.